Санкції для боржників з аліментів посилюються

Заступник начальника головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби – начальник Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області П’ятниця Сергій Миколайович розповів про основні досягнення з моменту запровадження закону, що має символічну назву #ЧужихДітейНеБуває, та про те, що чекає на неплатників аліментів після того, як набере чинності другий пакет законопроектів, які були прийняті Верховною Радою напередодні.

З моменту набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» кількість виконавчих проваджень про стягнення аліментів зменшилась на 1700 виконавчих проваджень і на сьогоднішній день на виконанні в органах ДВС перебуває 14 992 виконавчі провадження даної категорії.

Державними виконавцями вже стягнуто 50 млн грн за даний період, при цьому за весь 2017 рік було стягнуто 72 млн.

Ефективним заходом впливу на боржників стали запроваджені вищевказаним законом обмеження, які були застосовані до всіх боржників, які мали заборгованість понад 6 місяців.

Крім того дієвим заходом стало застосування до боржника суспільно корисних робіт. Державними виконавцями відповідно до ч.12 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» складено 664 протоколи про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 1831 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За результатами розгляду вищевказаних протоколів судами Чернігівської області вже винесено 61 постанову про накладення на боржника стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, з 23 боржників, які були працевлаштовані на підприємствах області, 18 вже відпрацювало встановлений обсяг суспільно корисних робіт. Двом особам суспільно корисні роботи було замінено на арешт. Від виконання таких робіт отримано 21 тисячу гривень, дані кошти перераховані стягувачам по аліментам.

Крім того, було зроблено наступне:

* Мінюстом запроваджено публічний реєстр неплатників аліментів

* Запроваджено ДошкуГаньби злісних неплатників аліментів по Чернігівській оласті

* Утворено мобільні групи по ліквідації заборгованості по аліментам, які активно працюють з боржниками. Мобільні групи здійснюють постійні виїзди за місцем проживання боржників-неплатників аліментів для виявлення та опису майна, на яке може бути звернено стягнення для погашення заборгованості по аліментам. З метою привернення уваги суспільства до проблеми невиконання рішень суду про стягнення аліментів до роботи груп залучаються представники засобів масової інформації та відповідна робота висвітлюється на телебаченні та в інтернет-ресурсах. Крім того, мобільними групами здійснюються заходи щодо попередження боржників про негативні наслідки невиконання своїх обов’язків по утриманню дітей, з цією метою неплатникам доводяться до відома спеціальні наклейки-попередження про всі обмеження, які будуть застосовані у разі наявності заборгованості понад 6 місяців.

* утворено регіональний штаб з координації, моніторингу та контролю за станом виконання органами державної виконавчої служби Чернігівської області рішень про стягнення аліментів. Засідання відбуваються щомісячно з запрошенням представників поліції, пробації, лісового господарства, громадських організацій

* Керівництвом Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області та працівниками управління державної виконавчої служби з метою популяризації Закону #ЧужихДітейНеБуває, роз’яснення стягувачам їх прав при примусовому виконанні, попередження боржників про негативні наслідки невиконання своїх обов’язків по утриманню дітей, постійно проводяться інформаційно-роз’яснювальні заходи.

Другий пакет законопроектів в цілому передбачає посилення відповідальності неплатників аліментів, збільшення мінімального рівня фінансової підтримки дітей, які проживають в неповних сім’ях, та запровадження пільг і стимулів для батьків, які сумлінно виконують свій обов’язок, для таких батьків, зокрема, передбачені податкові пільги та інші преференції.

Закон запроваджує наступні новації:

* Збільшення мінімальної суми аліментів на утримання дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів

* Запровадження системи фінансових санкцій для тих батьків, які не сплачують аліменти своїй дитині більше року, передбачено систему штрафів: 20,30,50 % від суми заборгованості розмір якої перевищує суму платежів за 1,2,3 роки відповідно

* Скорочення з 6 до 4 місяців строку заборгованості для використання всіх обмежень першого закону.

* Використання всіх обмежень першого закону до боржників, які мають 3 місяці боргу перед хворою дитиною чи дитиною інвалідом.

* Звільнення дітей від обов'язку утримувати непрацездатних «горе» батька або матері у випадку несплати ними аліментів понад 3 роки.

* Заборона відчуження майна боржником, внесеним до Єдиного реєстру боржників, який має заборгованість з аліментів понад 3 місяці.

* Збільшення строку суспільно корисних робіт до 460 годин.

* Адміністративний арешт до 10 діб для тих, хто ухиляється від суспільно корисних робіт.

* Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від суспільно корисних робіт у вигляді позбавлення волі до 2 років.

* Українці, які хочуть увійти до складу Кабінету Міністрів, зайняти посади заступників міністра чи посади категорії «А» та «Б», стати прокурором, керівником НАБУ чи членом НАЗК, повинні будуть подати довідку про те, що вони не мають боргів перед дітьми більше 6 місяців.

* Якщо заборгованість чиновника перевищить 12 місяців, – це буде підставою для його звільнення.

* Надання повноважень Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги для здійснення представництва, зокрема малолітніх чи неповнолітніх осіб, або для складання документів процесуального характеру.

* Звільнення позивачів від сплати судового збору у справах про збільшення розмірів аліментів.

* Адміністративна відповідальність за невиконання рішення органу опіки та піклування щодо спілкування, зустрічей та участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо.

* Адміністративна відповідальність за невиконання законних вимог посадових (службових) осіб органу опіки та піклування.

* Визначення порядку проведення інспекційних перевірок одержувача аліментів.

* Позови про збільшення розміру аліментів, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

* передбачено автоматизований арешт коштів боржника за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів у порядку, визначеному Міністерством юстиції України за погодженням з Національним банком України

* Уразі відкриття або закриття рахунку фізичної особи банк зобов’язаний перевірити наявність інформації про внесення такої особи до Єдиного реєстру боржників.

* У разі відкриття рахунку на ім’я фізичної особи, внесеної до Єдиного реєстру боржників, або закриття рахунку такою особою банк зобов’язаний у той самий день повідомити про це зазначений у Єдиному реєстрі боржників орган державної виконавчої служби або приватного виконавця.

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?