Будьте обачними при виборі партнерів по бізнесу

На цьому акцентує увагу Головне управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області.

Підрозділами аудиту Головного управління ДФС у Чернігівській області під час документальної позапланової перевірки ТОВ «Б» було досліджено взаємовідносини даного підприємства іншим ТОВ «Є», яке сформувало податковий кредит, ніби-то за рахунок придбання шроту соняшникового.

При перевірці первинних документів (договір та специфікації до нього, видаткові та товарно-транспортні накладні, платіжні доручення) з’ясувалося, що підписувалися вони лише однією особою – директором. До речі, згідно вироку суду, його визнано винним у вчинені кримінального злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 205 Кримінального кодексу України, — співучасть в формі пособництва по створенню суб'єкта підприємницької діяльності з метою прикриття незаконної діяльності.

За результатами перевірки було зменшено суму податкового кредиту, а також віємне значення з податку на додану вартість на суму близько 100 тис.грн. ПДВ.

З огляду на зазначене, Головне управління ДФС у Чернігівській області звертає увагу платників податків бути обачними при виборі партнерів по бізнесу.

Як засвідчує судова практика «обачний» платник податків може, принаймні, не тільки надати докази перевірки свого контрагента на предмет податкової «добросовісності» за доступними базами даних, але й навести докази на підтвердження обґрунтованості вибору контрагента.

На сьогодні існує низка інформаційних ресурсів, які надають можливість відстежувати найрізноманітніші відомості про контрагентів, у т.ч. і ті, які  носять ризиковий характер. Наприклад: юридичну адресу за місцем масової інформації, наявність судових рішень щодо підприємства, перебування в процедурі банкрутства, ліквідації тощо.

Звертаємо увагу, що на офіційному веб-ресурсі ДФС України функціонує онлайн-сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», завдяки якому можна отримати зокрема й інформацію про податковий борг.

Особливу увагу варто приділяти так званим фіктивним підприємствам, особливо з огляду на вельми категоричну судову практику.

Як зазначають суди «… статус фіктивного, нелегального підприємства несумісний із легальною підприємницькою діяльністю». Господарські операції таких підприємств не можуть бути легалізовані навіть за формального підтвердження документами бухгалтерського обліку.

Отже, первинні документи що стали підставою для формування податкового кредиту і валових витрат, виписані контрагентом, фіктивність господарської діяльності якого встановлено вироком суду, не можуть вважатися належним чином оформленими та підписаними уповноваженими особами, а також звітними документами, що підтверджують факт придбання товарів, робіт або послуг. Тому, віднесення відображених у таких документах сум ПДВ до податкового кредиту є безпідставним.

Застерігаємо уникати проведення господарських операцій з контрагентами, що мають обвинувальний вирок за статтею «фіктивне підприємництво».

Любов Ковальова

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?