«Слов’янські театральні зустрічі»–2017. День восьмий.
Останній день ювілейного ХХV Міжнародного фестивалю «Слов’янські театральні зустрічі» розпочався ранішнім інтерв’ю в обласній телепрограмі «Ранок на «Сівер-центрі» голови оргкомітету фестивалю, заслуженого діяча мистецтв України Сергія Мойсієнка та директора Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя, заслуженого працівника культури України Олексія Андрієнка, які, відповідаючи на запитання ведучих програми, розповіли про перебіг фестивалю та виставу полтавських митців, яка має стати заключним акордом цьогорічної фестивальної програми.
Отже, в цей останній фестивальний вечір на чернігівській сцені була представлена фантасмагорія «Майстер і Маргарита», поставлена режисером Сергієм Павлюком за однойменним романом Михайла Булгакова. Не можна було навіть уявити, яким чином вдасться такий масштабний, багатоплановий твір втілити в рамках театральної постановки. Гоголівцям це вдалося! Сценічна версія цього оповитого містичним ореолом твору виявилася не менш захопливою і вражаючою, ніж роман.
З великої кількості сюжетних ліній роману постановник вистави виокремив як головні лінію вірного і самовідданого кохання та лінію співіснування людини і влади, влади тоталітарної – будь то за часів Римської імперії, комуністичного режиму чи нинішніх диктаторів. Та епохи минають, часи змінюються, а тема вічного нездоланого кохання – такого як у Маргарити і її найдорожчого в світі Майстра – завжди зігріватиме людей надією на те, що любов насправді сильніша за смерть.
Величним і переконливо мудрим виступає у виставі Воланд, який по суті проводить ту роботу, що має здійснювати Добро – караються брехуни і злочинці, ліквідуються здирники і хабарники. Отже тема нечистої сили майстерно і тонко перекривається темою життєвих реалій, що значно страшніші за містику.
Досконало вибудувані мізансцені, блискуча гра акторів, оригінальні хореографічні композиції створюють динамічне калейдоскопічне дійство, яке за задумом режисера складається в загальну масштабну картину спектаклю. На окрему увагу заслуговує музичне оформлення вистави, зокрема, участь розташованого на сцені оркестру, спочатку прихованого за декораціями, а потім відкрито задіяного у сцені нічного балу.
Гарячими оплесками, стоячи дякувала переповнена глядацька зала полтавцям за представлену феєричну виставу «Майстер і Маргарита», яка прозвучала потужним завершальним акордом нашого ювілейного фестивалю.
Вітаючи творчий колектив з успішним виступом, голова оргкомітету фестивалю Сергій Мойсієнко вручив директору Полтавського театру, заслуженому працівнику культури України Олексію Андрієнку Диплом учасника фестивалю «Слов’янські театральні зустрічі»–2017, а художній керівник театру Андрій Бакіров побажав полтавським друзям нових творчих злетів і завірив, що вони завжди є бажаними гостями на чернігівській сцені.
Під звуки урочистих фанфар голова оргкомітету фестивалю оголосив про закриття ХХV-го Міжнародного фестивалю «Слов’янські театральні зустрічі», висловив подяку усім його учасникам і окремо – шанувальникам театру, які своєю присутністю в залі, бурхливими оплесками підтримували кожну виставу фестивальної програми.
Ось і закінчився ювілейний ХХV Міжнародний фестиваль «Слов’янські театральні зустрічі». Десять театральних колективів з України, Білорусі, Польщі, що взяли в ньому участь, своїми успішними виступами на чернігівській сцені підтвердили його престижність і авторитетність. Щиро вдячні усім їм за талановиті творчі роботи, представлені на фестивалі, подаровану прихильному до мистецтва чернігівському глядачеві можливість спілкування зі справжнім високим мистецтвом театру.
Будемо разом чекати на нові зустрічі і готуватися до проведення на гідному рівні наступного ХХVІ-го Міжнародного фестивалю «Слов’янські театральні зустрічі».
Раїса Міненко, керівник літературно-драматургічної частини театру