У регіонах децентралізація крокує впевненою ходою й охопила від 25% до 75% населених пунктів.
У парламенті ми маємо велику підтримку реформи децентралізації. Також дуже багато прихильників реформи в регіонах, які вимагають від своїх народних депутатів пришвидшення процесу передачі повноважень на місця. Про це в ефірі 5 каналу повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України.
«Сьогодні в суспільстві є запит на реформу децентралізації, і ми повинні прискорити цей рух. На початку впровадження реформи в Україні було близько 12 тисяч громад. Близько 8 тисяч громад сьогодні залучено в процес об’єднання. Уряд спільно з обласними радами і адміністраціями визначили адміністративні центри майбутніх громад, які ще не створені, але відповідно до перспективних планів можуть бути створеними», — зазначив Геннадій Зубко.
За словами Геннадія Зубка, ступінь охвату в областях України реформою децентралізації коливається в межах від 20%, де процес йде повільно, і до 75% (де вибори відбудуться 29 жовтня). Лідерами цього процесу є Дніпропетровська, Тернопільська і Житомирська області.
Віце-прем’єр повідомив, що вже підготовлено проект закону щодо державного контролю за дотриманням законодавства і Конституції України у рішеннях. прийнятих органами місцевого самоврядування. Спонукало до такого рішення певна юридична казуїстика: прокуратуру було позбавлено цих повноважень, а префектам ще не передані через те, що вони ще не сформувалися.
«Прийняття закону дасть можливість звернутися до суду в разі прийнятого в розріз законодавства або Конституції України рішення місцевим органом влади. Підставою може стати: порушення прав і свобод громадян, бездіяльність органів місцевого самоврядування. Тому створюючи простір, де влада надає повноваження органам місцевого самоврядування: розподіляти фінанси, приймати рішення щодо їх спрямування, визначати пріоритети розвитку – мають бути створені чіткі рамки щодо дотримання законодавства України», — зазначив Зубко.
Віце-прем’єр навів приклад сусідньої Польщі, де воєвода має право одноосібно скасовувати рішення, і якщо орган місцевого самоврядування не задоволений цим, ці питання вирішуються у суді. «Під час підготовки законопроекту ми взяли за основу французьку модель, де префект має можливість звернутись до суду і зупинити рішення органів місцевого самоврядування до винесення вироку. Децентралізація – це передача повноважень і відповідальності, але цей процес не повинен перетворюватись на анархію!», — зазначив він.