«Треба захистити людей!»
Нещодавно у нашому виданні вийшов гострий проблемний матеріал «Революція» в Іваниці на Чернігівщині», що викликав значний резонанс серед мешканців Чернігівщини. Зокрема, люди відверто називають шкідливою урядову постанову, ухвалену 7 червня цього року. Адже відтепер жителі, в основному, працівники соціальної сфери на селі, котрі не встигли отримати обіцяні державою по два гектари землі, практично не зможуть їх одержати й надалі. Більше того, навіть виділення декларованих Президентом України ділянок землі нашим бійцям, котрі захищають Батьківщину в АТО, фактично вже під загрозою!
Як і обіцяв на бурхливій зустрічі мешканцям села Іваниця Парафіївської ОТГ депутат обласної ради від Аграрної партії України Віктор Кияновський, це справді болюче питання, яке хвилює тисячі людей Чернігівщини, недавно було відверто обговорене на засіданні постійної комісії облради з питань агропромислового комплексу, екології, природокористування та земельних відносин.
Тож ми попросили голову комісії В. П. Кияновського прокоментувати це та інші актуальні питання, які розглядалися цього разу.
– Вікторе Павловичу, депутати вирішили підготувати та внести на чергове пленарне засідання обласної ради проект рішення про звернення до Президента України, голови Верховної Ради та Кабміну щодо скасування урядової постанови, яка суперечить не тільки Земельному кодексу, іншим нормативно-правовим актам, але й порушує основні засади Конституції України.
– Так, йдеться про нещодавно ухвалену Кабінетом міністрів «Стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними». Цей документ затверджено 7 червня, а 17-го його вже оприлюднено, отже він вступив у силу. Основне, що є в цій стратегії – площа земель, котра може передатись безоплатно у власність, тепер залежить від площі земель, що передані в оренду на аукціонах.
– Що це реально означає?
– Як розповіла на засіданні нашої комісії в. о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області Н. М. Чіпак, у третьому кварталі цього року можна буде передати у власність на Чернігівщині тільки 254 гектарів землі (це – по всій області!), що становить 25 відсотків від площі земельних ділянок, право оренди на які було продано, а саме 1025 гектарів.
– Тобто, Вікторе Павловичу, громадяни вже не зможуть у повній мірі скористатися своїм законним правом?
– Так, фактично це означає, що жителі, котрі не встигли скористатися своїм правом – отримати обіцяні державою по два гектари землі (в основному, це працівники соціальної сфери на селі – вчителі, медики, пенсіонери), вже не зможуть це зробити… Таких мешканців лише в одному селі Іваниця, на Ічнянщині, куди я нещодавно їздив на зустріч зі своїми виборцями, – близько 300 осіб!.. А, уявляєте, скільки це жителів по всій нашій Чернігівщині?!.. Однак і більшість учасників АТО, захисників Батьківщини, теж не зможуть зараз скористатися своїм законним правом… Тому, звісно, треба захистити людей!
– Але навіщо взагалі «прив’язувати» право громадянина на землю, що є в Конституції, до проведення тих аукціонів?
– От і я – про це! Хто дав право Кабміну змінювати норму земельного кодексу і Конституцію України?! Бо, якщо «прив’язуватися» до аукціонів, то виходить так. Наприклад, в одному з районів, Ічнянському чи Ніжинському, у нинішньому кварталі відбувся аукціон з надання в оренду цих земельних ділянок державної власності, – скажімо, на сто гектарів… Тоді в наступному кварталі, згідно з урядовою постановою, цей район може виділили лише 25 відсотків державних земель, людям, які мають право на їх отримання. Що ж тепер виходить? Тільки 25 гектарів… Сюди входять усі – це і учасники АТО, й працівники соціальної сфери, і пенсіонери.
– А не можна поки видати цим мешканцям бодай щось – скажімо, по п’ять чи десять соток?
– Звісно, що ні. Своїм правом людина може скористатися лише один раз. Якщо одержить, наприклад, десять соток, то більше вже нічого не отримає. Тому потрібно брати одразу два гектари. Тільки от нова постанова стоїть на заваді…
– Стривайте, а якщо в районі не відбулося в цьому кварталі жодного аукціону? Є ж і такі випадки…
– Тоді взагалі землю виділяти не можна! Я вважаю це безглуздям. І отакі дії Кабміну – бюрократизм… Таке враження, що принаймні деякі чиновники, котрі сидять у столичних кабінетах, взагалі не знають реалій сьогодення у сільській глибинці!
– Авжеж!
– Тому, безперечно, потрібно скасувати цю постанову, й повернутися до того, що було до 7 червня. Навіщо знущатися з людей?! Це розуміють члени нашої комісії – рішення ми прийняли одностайно, і, думаю, на сесії нас у цьому підтримають всі депутати обласної ради, не залежно від їхній політичних поглядів. Адже саме такий от не виважений, не продуманий урядовий документ посилює напруження в суспільстві, що може призвести навіть до соціального вибуху… Як ви бачили в селі Іваниця, у мешканців уже уривається терпець. І, якщо ігнорувати далі проблеми громадян України, то люди знову можуть вийти на Майдан, відстоюючи справедливість!..
– Вікторе Павловичу, ви все цілком зрозуміло пояснили про цю гостру проблему. Втім, на засіданні вашої комісії розглядалися й інші питання…
– Так, зокрема, про звернення Варвинської районної ради та трудового колективу Гнідинцівського газопереробного заводу ПАТ «Укрнафта» щодо відновлення ліцензій на видобуток нафти і газу. Зрозуміло, ми підтримали це звернення, важливе для розвитку цієї галузі на Чернігівщині. Гнідинцівський газопереробний завод – відомий на Придесенні, ми знаємо його здобутки та проблеми.
– Натомість відхилено клопотання Державної служби геології та надр України щодо погодження надання спеціального дозволу на користування надрами у Чернігівському, Бахмацькому, Борзнянському, Ріпкинському та Новгород-Сіверському районі ТОВ «Надра Енергія», «Надра Девон», «Надра наука» і «Надра мінералс». Чому?
– Бо всі ці підприємства досі не підписали соціальні угоди з громадами Чернігівщини і ніяк не реагують на наші пропозиції. Як це так – вони хочуть працювати на нашій території, але натомість не бажають виконувати жодних зобов’язань перед жителями! Це нормально?! Тому, доки ці ТОВ не почнуть домовлятися безпосередньо з нашими громадами, з мешканцями цих районів, не підпишуть відповідні соціальні угоди, вигідні жителям, ми ці клопотання не підтримуватимемо.
– Це – ваша принципова позиція?
– А як же інакше?! Надра – то дійсно наше багатство, тому ми не дамо їх дерибанити, як кому заманеться… Ми діємо виключно в інтересах мешканців Чернігівщини та України. У нас – державницька, патріотична, принципова та виважена позиція. Тому я щиро вдячний усім своїм колегам – депутатам обласної ради – за таку дієву підтримку!
– Ще одне дуже важливе питання – звернення громадської ради при Державній екологічній інспекції у Чернігівській області – це щодо належної охорони наших водних ресурсів.
– Так, це питання – на часі! І люди, присутні на комісії, висловлювалися дуже відверто, бо це – справді наболіло. От скажіть-но мені, коли востаннє чистилася наша річка Десна? Років двадцять уже, по суті, цим належно не займалися… Чому? Хтось же має за це відповідати. Повінь заливає городи, і всі нечистоти потрапляють у річку. Також розорюються прибережні землі, удобрюються хімікатами. І що потім?.. А це ж наше з вами здоров’я, наших дітей та онуків! Підмиваються береги, однак їх вчасно досі не укріплюють – наприклад, з Яриловичів до Дніпровського… Чомусь у Білорусі є ефективний закон: насмітив під час риболовлі – плати 20-30 доларів штрафу. А у нас?
– Насмітив, поїхав – і хоч би що!..
– Заростає русло Дніпра. Є така небезпечна для наших водойм рослина – чилім або водяний горіх. До речі, раніше її у нас взагалі не було. Свого часу цю рослину штучно завезли, її планувалося розводити, як корм для великої рогатої худоби. Але потім враз записали до «Червоної книги»...
– Тобто чіпати її не можна, вона охороняється державою!
– Хоча це – шкідник, який наносить великі збитки нашим річкам. Якби не заборона – впоратися з цим чилімом-«горішком» дуже просто, і він би на тому місці вже не з’явився. Тож пора звернутися до вчених, щоб визначилися щодо небезпечного шкідника, бо цій рослині не місце в «Червоній книзі», то була прикра помилка…
– Яка наробила неабиякого лиха!
– Тому наша комісія обласної ради рекомендувала органам місцевого самоврядування розглянути можливість виділення коштів місцевих бюджетів й інших джерел на фінансування «Програми використання та охорони земель Чернігівської області на 2011—2020 роки», зокрема на виготовлення проектів землеустрою для встановлення прибережних захисних смуг.
– Це – правильно.
– А Департамент екології та природних ресурсів ОДА також розгляне можливість фінансування видатків зі встановлення прибережних захисних смуг і проведення робіт для закріплення та впорядкування берегів за рахунок обласного фонду охорони навколишнього середовища.
Так само виважено розглянуті й інші питання. Головне, це робиться не для «галочки». Ми триматимемо вирішення усіх цих наболілих проблем на контролі, як і ситуацію в селі Іваниця на Ічнянщині.
Спілкувався Сергій Дзюба
Це вже традиція. На почвтку незалежності влада обдурила і обікрала людей приватизаційними ваучерами. Хтось їх скупив, хтось щось приватизував, а люди залишились ні з чим. Так буде і з землею. Тишком як пісок різними щілинами перетече потрібним людям, а прості люди знову будуть ошуканими.