Скориставшись довірливістю громадян, зловмисники протягом трьох днів ошукали сімнадцять громадян, завдавши їм збитків майже на 90 тисяч гривень. Шахраї знімають гроші потерпілих з банківських рахунків та намагаються продати неіснуючі речі.
Так, в обласному центрі декілька містян стали жертвами шахраїв, які начебто хотіли купити речі, які потерпілі продавали через інтернет-сайт безкоштовних оголошень.
Представившись покупцем, зловмисник пропонував розрахуватися за товар, переказавши кошти на банківську картку продавця. Потім у гру вступав подільник шахрая, який представлявся представником банку. Ввівши в оману клієнта, він дізнавався номер картки та іншу конфіденційну інформацію. Після цього з банківських рахунків продавців зникали всі гроші. Хтось втратив 1500 гривень, а дехто й 4700 чи 6600 гривень і навіть 14500 гривень.
Інші громадяни віддали свої гроші шахраям, наперед перерахувавши гроші за товар, якого потім не отримали. Працівники відділу боротьби з кіберзлочинністю УМВС в Чернігівській області затримали шахрайку, яка створила обліковий запис в соціальній мережі, де виставляла на продаж неіснуючі речі.
Зловживаючи довірою, зловмисниця шахрайським шляхом заволоділа грошима декількох громадян з інших областей України. Шахрайка отримувала з потерпілих передоплату, а ніякого товару їм не надсилала.
Відкрито кримінальне провадження за частиною 3 статті 190 Кримінального кодексу України (шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки) — карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
Правоохоронці радять як не стати жертвою шахраїв в інтернеті:
— використовуйте тільки відомі інтернет-магазини й інтернет-аукціони, які мають певну репутацію та ті, якими користувалися ваші знайомі, родичі;
— користуйтесь тільки тими інтернет-ресурсами, які використовують платіжні картки, а не електронні гаманці. Особу набагато важче ідентифікувати за розрахунковим рахунком платіжної картки, ніж за номером електронного гаманця;
— на сайті продажу контактний телефон не повинен бути пов’язаний з вашою банківською картою;
— для комерційних операцій з купівлі-продажу бажано створити віртуальну карту, або дебетну карту з нульовим кредитом;
— користуйтесь антивірусними засобами, фаєрволами (мережевими сканерами);
— не реагуйте на сумнівні поштові повідомлення;
— не розголошуйте відомості, які використовуються для роботи системи «Клієнт банк» та інформацію про свою банківську картку (паролі, інформацію про клієнта).
— при операціях купівлі-продажу набагато зручніше використовувати служби доставки з системою оплати наложеним платежем.
— якщо хтось дзвонить і повідомляє, що ваш родич нібито потрапив у міліцію та вимагає гроші за «вирішення питання», перевірте сказане незнайомцем. Обов’язково зателефонуйте людині, яка потребує «допомоги» та у відділок міліції, де начебто перебуває затриманий.
Якщо ви все ж потрапили в подібну ситуацію, негайно телефонуйте до чергової частини за номером «102».
Борис КОНОВЧЕНКО