Нещодавні зміни до деяких законів збільшили розміри виплат родинам загиблих бійців та інвалідам АТО, а ще ліквідували деякі колізії в чинному законодавстві.
Президент України підписав закони «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей» та «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту щодо надання членам сімей загиблих пільг без урахування середньомісячного сукупного доходу сім’ї». Які саме зміни законодавчо затверджено, розбиралась наша кореспондентка.
Базовою цифрою для нарахування основних соціальних виплат для учасників АТО є розмір прожиткового мінімуму. Під час розрахунку одноразової грошової допомоги враховують прожитковий мінімум, визначений станом на 1 січня поточного року, у розмірі 1600 грн. Тож, за новою редакцією закону, виплати призначатимуть і виплачуватимуть у таких розмірах:
— 1 200 000 грн (750-разовий розмір прожиткового мінімуму) отримає родина, якщо військовослужбовець загинув під час виконання обов’язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби;
— 800 000 грн (500-разовий прожитковий мінімум), якщо загибель (смерть) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста сталася під час військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку під час військової служби.
У разі встановлення військовослужбовцю I групи інвалідності виплату здійснять у розмірі 400-разового прожиткового мінімуму (640 000 грн), у разі встановлення інвалідності II групи — у розмірі 300-разового прожиткового мінімуму (480 000 грн), у разі інвалідності III групи — у розмірі 250-разового прожиткового мінімуму (400 000 грн).
Раніше під час застосування чинної норми закону виникало чимало питань. Наприклад, у нашу редакцію звернулася дружина загиблого бійця. Жінка та її діти тривалий час не могли отримати належні виплати, тому що батьки її загиблого чоловіка не надавали згоди на отримання коштів. Адже одноразову грошову допомогу донедавна призначали й виплачували тільки за заявою кожного повнолітнього члена сім’ї, батьків та утриманців загиблого. Іншими словами, право однієї особи на отримання допомоги безпосередньо залежало від дій усіх повнолітніх членів сім’ї, батьків та утриманців загиблого військовослужбовця.
Нова редакція частини першої статті 16–3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» усуває наведену вище умову виплати. Відтепер у разі відмови від призначення та отримання одноразової грошової допомоги або у разі, якщо одна із зазначених осіб у визначений термін не реалізувала своє право на призначення та її отримання, цю частку розподілятимуть між іншими членами родини, які мають на неї право.
Інша невідповідність, що існувала донині в чинному законодавстві, — практика встановлення різного розміру виплат родинам загиблих і пораненим. Наприклад, у разі загибелі військовослужбовця під час АТО відповідно до статті 21 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» досі було визначено право членів його родини на одноразову допомогу в розмірі 20 прожиткових мінімумів — 32 000 грн (20×1600). Водночас у статті 16–2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» у разі загибелі військового під час виконання обов’язків військової служби було передбачено надання одноразової грошової допомоги в розмірі 500 прожиткових мінімумів — 800 000 грн (нині — 1 200 000 грн). Погодьтеся, різниця в розмірі допомоги доволі суттєва.
Такі ж суперечності виникали в чинному законодавстві й щодо призначення допомоги пораненим під час АТО бійцям силових структур, які стали інвалідами або частково втратили працездатність без установлення групи інвалідності.
Відтепер ці правові колізії між двома названими вище законами, у кожному з яких визначено свій розмір допомоги, також у минулому. У статті 21 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» зроблено посилання на Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», визнавши таким чином чинною більшу суму виплати.
Водночас зміни до вищезгаданих законів не поширюються на тих осіб, які набули право на виплату їм одноразової грошової допомоги до набуття їх чинності. Тож перерахунки вже призначених сум не здійснюватимуть, а збільшені розміри допомоги виплачуватимуть із дня, що настає за днем публікації законодавчих змін в офіційних друкованих виданнях.
Не залишено поза увагою й зміни до ще одного закону, який стосується пільг сімей загиблих.
— 2015 року під час зустрічі з ветеранами та членами сімей загиблих учасників АТО в Мукачевому до мене звернулася вдова нашого офіцера, який загинув в АТО, з таким запитанням: «Як так сталося, що мене та мою неповнолітню доньку позбавили права на пільги, тоді як мої сусіди, у складі сім`ї яких є учасник АТО, мають пільгу на 75-відсоткове зниження плати за користування комунальними послугами?» — розповідає начальник відділу соціальної політики Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України Сергій Кучеренко. — На той час надання пільг зазначеній категорії осіб залежало від додаткової умови — середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, і дохід не мав перевищувати величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу. З метою врегулювання зазначеного питання Міністр оборони 2015 року двічі звертався в Кабінет Міністрів України, і питання було врегульовано, але частково. З набуттям чинності відповідних змін до закону 20 лютого 2016 року пільги особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з-поміж членів сімей загиблих учасників АТО стали надавати в повному обсязі. Але всім іншим категоріям осіб ці обмеження залишили. Тож для членів сімей осіб, які загинули або пропали безвісти, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, яких вони зазнали під час захисту Батьківщини або виконання інших обов’язків військової служби, питання надання пільг залишилося невирішеним.
Після того, як Закон «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо надання членам сімей загиблих пільг без урахування середньомісячного сукупного доходу сім’ї» набуде чинності (цей закон, на відміну від попереднього, стане чинним із першого числа місяця, що настане через місяць із дня його опублікування), ці обмеження буде знято. Тож для родин стане можливим мати такі пільги, як безкоштовне отримання ліків, медичних послуг, 50-відсоткове зниження оплати за житло, користування комунальними послугами тощо.
Тетяна МОРОЗ, «Народна армія»