Начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб Державної податкової інспекції у м. Чернігові Олег Шуба відповідає на актуальні запитання стосовно податків.
- Які терміни подачі декларації про майновий стан і доходи?
Відповідь: Платники податку, які згідно з розділом ІV Податкового кодексу України зобов’язані подавати декларацію, подають її до 1 травня 2015 року.
У 2015 році платники податку на доходи фізичних осіб, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2014 року, податкову декларацію можуть подати упродовж всього року.
Податкова декларація подається громадянами до податкової інспекції за місцем реєстрації платника податку.
- Я сплачую за навчання сина у ВУЗі і маю намір скористатися податковою знижкою. В податковій просять крім інших документів, надати договір з навчальним закладом та пред’явити оригінали квитанцій про оплату. Це дійсно потрібно?
Відповідь: Відповідно до ст. 166 Податкового кодексу України платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, визначено у п. 166.3 ст. 166 Кодексу. До даного переліку включається і сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати.
Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).
Оригінали зазначених документів не надсилаються до податкової інспекції, але підлягають зберіганню платником податку протягом трьох років.
На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов’язані пред’являти документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку.
Враховуючи вищевикладене, фізична особа, яка має право скористатися податковою знижкою щодо суми коштів, сплачених за навчання, на вимогу ДПІ, крім декларації про майновий стан і доходи, надає: відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери; договір з навчальним закладом; довідку про отримані у звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї першого ступеня споріднення);тощо.
Для прискорення проведення податковою інспекцією розрахунку сум, що підлягають поверненню з бюджету, і забезпечення правильності визначення зазначених сум доцільно надавати до інспекції копії зазначених документів.
- У яких випадках не подається річна податкова декларація про майновий стан і доходи?
Відповідь: Податковим кодексом України визначено випадки, в яких платники податку на доходи фізичних осіб звільняються від обов’язку подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи, отримані протягом звітного податкового року. Зокрема, незалежно від виду та суми отриманих доходів декларація не подається, якщо станом на кінець звітного податкового року платники податку:
є неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави. Водночас, обов’язок щодо заповнення та подання декларації в цьому випадку покладається на опікуна або піклувальника (п.179.6 ст. 179 Кодексу). Тобто декларація від імені платника, який є неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною, має бути подана опікуном або піклувальником до контролюючого органу за місцем проживання неповнолітньої особи (особи, визнаної судом недієздатною);
перебувають у розшуку;
перебувають на строковій військовій службі.
Також не подають декларацію фізичні особи, які перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації.
Крім того, обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і річна податкова декларація не подається у разі отримання доходів:
від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
виключно від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом ІV Кодексу;
від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок;
у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу;
зазначені у п. 167.2 — 167.4 ст. 167 Податкового кодексу, крім випадків, коли декларування таких доходів прямо передбачено відповідними нормами розділу ІV Кодексу;
зазначені у п.п. «є» п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу від двох і більше податкових агентів, і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) такими податковими агентами не перевищує ста двадцяти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2014 р. – 146160 грн.).
- Громадянин виїжджає на постійне місце проживання за кордон. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан та доходи?
Відповідь: Згідно п. 179.3 ст. 179. Податкового кодексу України, платники податку – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов’язані подати до органу ДФС податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.
Орган ДФС протягом 30 календарних днів після надходження податкової декларації зобов’язаний перевірити визначене податкове зобов’язання, сплату належної суми податку і видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов’язань з цього податку, що подається до органів митного контролю під час перетину митного кордону і є підставою для проведення митних процедур.
- Де можна ознайомитися з інструкцією по заповненню декларації про майновий стан і доходи?
Відповідь: Форма декларації про майновий стан і доходи та інструкція по її заповненню затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 року №793.
Ознайомитися з інструкцією по заповненню декларації можна на веб-порталі ДФС України http://sfs.gov.ua.
Підготувала до публікації Алла БУЛАВА