На чергових місцевих виборах 2015 року серед 47 розпочатих кримінальних проваджень y Чернігівській області на даний момент 45 є закритими.
Напередодні виборів в об’єднаних територіальних громадах, які відбудуться 11 та 18 грудня 2016 року, 6 грудня 2016 року у Чернігові обговорили результати розслідування кримінальних проваджень за фактами порушень виборчих прав і свобод громадян у 2015 році, порядок фіксації таких правопорушень та проблеми у їх розслідуванні.
За даними Національної поліції України, отриманими протягом липня-листопада 2016 року Громадянською мережею ОПОРА, на чергових місцевих виборах в Україні було розпочато 422 кримінальних провадження за статтями 157-160 Кримінального кодексу України. Станом на 21 жовтня 2016 року слідчими було прийнято рішення закрити майже 74% з них. Так, з 442 кримінальних проваджень 311 було закрито, 66 завершилися направленням до суду обвинувальних актів, таким чином 45 досі розслідуються.
Моніторинг ОПОРИ засвідчує, що 44 з 69 (майже 64%) визнаних винними осіб отримали покарання за незаконне використання виборчого бюлетеня (стаття 158-1 КК України), 19 – за підкуп виборців (стаття 160 КК України), по 2– за підробку та знищення виборчої документації (статті 158 КК України та 158-2 КК України), 1– за перешкоджання виборчому праву (стаття 157 КК України).
У Чернігівській області за даними Національної поліції розпочато 47 кримінальних проваджень за статтями 157– 160 КК України, з них 45 проваджень закрито. Безпосередньо за порушення виборчих прав громадян внесено 16 проваджень, інші провадження стосуються заподіяння легких тілесних ушкоджень, пошкодження майна, погрози і мають відношення до виборів, бо учасники цих правопорушень або кандидати, або члени комісії або представники політичних сил.
Як відзначив регіональний координатор (координатор громадського спостереження за першими виборами в об’єднаних територіальних громадах) ОПОРИ у Чернігівській області Наталія Висіканець станом на 6 грудня 2016 року виборчий процес перших виборів в об’єднаних територіальних громадах характеризується незначною кількістю зафіксованих порушень виборчого законодавства, які не мали системного характеру. У спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА, які проводять моніторинг ситуації та виборчих перегонів у територіальних громадах, є певна інформація про підготовку до неправомірних дій, які можуть вплинути на волевиявлення громадян, але на даний момент інформація потребує перевірки.
«11 грудня будуть відбуватися вибори у Батуринській, Остерській, Іванівській, Лосинівській і Мринській територіальних громадах. На них більше зосереджені наші довготермінові спостерігачі, які постійно спілкуються з виборцями, проводять роз’яснювально-інформаційну роботу. За їх повідомленнями люди знають своїх кандидатів, більшість вже визначилися за кого будуть голосувати, принаймні так декларують», — зазначила Наталія Висіканець.
Також вона повідомила, що останнім часом у місцевостях, де проходять виборчі перегони, відбувається багато концертних програм за підтримки того чи іншого кандидата, що може свідчити про непрямий підкуп виборців, поширюється реклама через електронні ЗМІ та друковані. Також спостерігачами ОПОРИ були зафіксовані листівки та інша агітаційна продукція кандидатів, оформлена згідно чинного законодавства.
«Громадянською мережею ОПОРА була організована «гаряча лінія» з метою запобігання порушень під час виборів та в день голосування. Зателефонувавши за номером (044) 591-44-44, Ви можете повідомити про факти порушень або отримати консультацію як правильно діяти у випадках, коли відбуваються неправомірні дії під час виборів або в день волевиявлення громадян», — наголосила Наталія Висіканець.
Нагадаємо, Громадянська мережа ОПОРА здійснює спостереження на перших місцевих виборах у 185 об’єднаних територіальних громадах, голосування у яких призначено на 11 та 18 грудня 2016 року. Незалежне спостереження ОПОРИ охоплює всі етапи виборчого процесу і включає взаємодію із правоохоронними органами щодо попередження та виявлення виборчих порушень, збір та аналіз статистичної інформації про перші місцеві вибори у об’єднаних територіальних громадах. У разі виявлення порушень виборчого процесу звертайтесь за телефоном гарячої лінії: 044 591 44 44 (вартість дзвінків згідно з тарифами вашого оператора).