Бездомні тварини у місті – проблема, над вирішенням якої працюють науковці у багатьох країнах. Головна мета їхніх зусиль – зробити безпечнішим співіснування людини із бездомними тваринами через зменшення їх чисельності на вулицях міст гуманним способом.
На те, що зграї бездомних тварин, особливо собак, створюють дискомфорт мешканцям міста, навіюють на них страх, Семенівці скаржаться, варто подивитися пости у соціальних мережах.
На вулиці теплішає й слід чекати, що ця проблема ще більше загостриться, бо почнуться так звані собачі весілля. Відлов чи відстрілювання бродячих тварин, на думку членів організації захисту прав тварин, призводять лише до того, що за деякий час на їхні місця приходять інші, а гроші, передбачені на знищення тварин, будуть викинуті на вітер. Але, тим не менше, проблема залишається...
До вирішення проблеми бродячих собак можна ставитися по-різному. Одні схвалюють відлови собак, інші критикують тих, хто викидає тварин на вулицю, ще інші шукають виходу із ситуації або ж байдуже махнуть рукою – от, знайшли найбільшу проблему. Можливо, проблема бродячих тварин і не є найголовнішою для українських міст, в тому числі і для Семенівки на Чернігівщині, але вона існує, і існує далеко не перший рік. А чи пробував хтось це вирішити?
За часів Австро-Угорщини і довоєнної Польщі в містах боролися з цим явищем за допомогою гицлів. І хоча ми тепер полюбляємо говорити про цивілізованість та нашу європейськість, та гицлі не перевелися.
Одне діло, як до вирішення проблеми бродячих собак ставиться пересічний мешканець міста, а інше, як її вирішує влада. Якщо позиції різко розходяться, то назріває конфлікт.
Давайте спробуємо глянути на справу об’єктивно та неупереджено.
У різних містах ці проблеми вирішують також по-різному.
Одним із кроків, що ведуть до скорочення чисельності безпритульних тварин, є будівництво притулку для бездомних псів та котів, але мета заснування притулку – це не просто збирати всіх бродячих тварин і доставляти їх у якесь певне місце. Головна мета полягає у зміні ставлення суспільства до проблеми.
В усіх цивілізованих країнах світу сьогодні відмовляються від такої неефективної боротьби з безпритульними тваринами, як їх знищення. Більш ефективний і до того ж гуманний спосіб – це стерилізація. Коли стерилізована тварина повертається в ареал свого звичного проживання, вона захищатиме свою територію і не дозволить іншим зайняти її місце. Крім того, стерилізовані тварини неагресивні, оскільки агресія пробуджується статевими інстинктами. Але стерилізація мусить бути комплексною і поступово охопити всіх собак та котів міста. Однак тварин у місті одразу не поменшає. Результат буде очевидним через 2-3 роки.
Однак біда в тому, що, як завжди, коштів на проведення стерилізації ні в представників громадської організації, ні в міської влади немає.
Щоправда, у інших містах складати рук через брак коштів захисники тварин не збираються, вони організовують різноманітні акції зі збору коштів та інші заходи, які покликані звернути увагу громади міста до цієї проблеми. У зоомагазинах розміщують скриньки, в які можна було вкинути пожертвування для бездомних тварин, а ініціатором іноді, як би це не було дивно, навіть виступали міські ради.
Епідеміологи, мабуть, також мали б бути стурбовані ситуацією щодо укусів тваринами.
Світові організації погрожують українцям за їхню жорстокість у поводженні з тваринами.
Але далеко не всіх наших громадян цікавить проблема гуманного ставлення до тварин. Дехто висловлюється за те, щоб їх відстрілювали. І як результат, в таких спосіб тварин знищують на очах у дітей та інших людей, які боляче можуть сприйняти побачене.
Наприкінці січня 2010 року Верховна Рада України посилила відповідальність за жорстоке поводження з тваринами, встановивши за знущання над ними чи втілення дій, які призвели до мук, каліцтва чи смерті тварини, штраф у сумі від 9-ти до 21-го неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
А не так вже давно мешканця Сумської області навіть засудили до чотирьох місяців арешту за те, що він ледве не забив до смерті свого домашнього улюбленця. Це перший такий прецедент в Україні, коли людину визнали винною та покарали за жорстоке поводження з тваринами.
Яким чином будуть реагувати на порушену проблему органи місцевого самоврядування — покаже час. Головне, щоб вони не залишилися сліпими та глухими до цього. Більш того, припускаємо, що представники органів місцевого самоврядування читають/переглядають сторінки нашого сайту.
Поради до теми.
Захисники тварин стверджують, що собаки найчастіше кусають тих, хто їх панічно боїться. Ось декілька порад, які забезпечать безпеку від тварин для дітей і дорослих:
* Не дивіться собакам у вічі, не розмахуйте руками, не усміхайтеся і головне – не показуйте, що боїтеся. Не кричіть і не намагайтеся тікати. Просто опустіть голову й руки та спокійно пройдіть повз.
* Якщо у вас із собою є їжа, то киньте щось собакам. Вони відвернуться і ви зможете спокійно віддалитися.
*Якщо тварина ось-ось нападе, голосно низьким голосом крикніть команду «Фу!», або «Не можна!»
* Відбивайтеся будь-якими підручними засобами: сумкою, пакетом, палицею... при цьому слід робити кругові рухи, ніби намагаєтеся створити завісу проти потенційних нападів.
* Купіть перцевий балончик і завжди носіть його при собі (газові балончики проти тварин – марна річ).
* Якщо собака все ж таки укусила, слід терміново добре промити рану водою з милом (воно здатне вбивати вірус сказу), обробити її 3-процентним розчином перекису водню. Краї рани треба змазати йодом і того ж дня звернутися до травмпункту.
* В ідеалі потрібно знайти собаку, що покусав вас, для спостереження за ним упродовж 10 днів на наявність сказу. Раніше від цього захворювання рятувалися 40 болючими уколами в живіт. Зараз використовують вакцину КоКАВ, яку вводять за схемою п'ять чи шість доз протягом трьох місяців у дельтовидний м'яз плеча. Людині на півроку забороняють вживання алкоголю, плавання в басейні, переохолодження і надмірні навантаження.
Олександр ШАБАЛІН
А що думаєте з цього приводу Ви, шановні читачі?
Запрошуємо висловити свою думку у коментарях.
Вы встретили бездомную собаку? Вместо боязни и сердитости, попробуйте дать ей печеньица или чего-то еще, что у вас есть, и мир вокруг станет добрее... И Вы, и собака тоже.
Я удивляюсь, что и женщины а туда же, как мужики не обтесанные — собаки вам надоели. Да люди еще злобнее и более жестоки, чем собаки! И агрессии больше. А собаки... Не трогайте их — и не будет вам больно, господа хорошие.
Собаки — никакие не братья человеку, даже не троюродные. Собака может быть другом человеку только когда подчинена человеку и дрессирована, ибо существо стайное, признающее лишь авторитет вожака.Но и при этом зверь остаётся зверем, даже если живёт среди людей. Бродячими же псами никто никогда не занимался, они предоставлены самим себе и выступают по отношению к человеку как конкуренты за среду обитания.Потому и опасны в стаях, особенно для детей.
Я уже 3 дня раскручиваю эту тему в соц сетях. Уже стало страшно на улицу с ребенком выходить. А наши власти не могут ничего сделать, кроме как отловить и отдать псов хозяевам чтоб они опять их отпустили на волю.!
Бродячие собаки — это вредители как и крысы.
Общество согласилось на уничтожение крыс ЛЮБЫМИ способами, в том числе и очень болезненными (капканы, яды стекло и пр.), и никого за это не привлекают к ответственности.
С бродячими собаками можно бороться гуманно с помощью изониазида (1 собака = 10табл. по 300мг изониазида + 1 табл метоклопромида в куске ливерной колбасы).
Где я не прав?
3. Почему собакозащитники защищают бродячих собак, а котов или коров не защищают?