17 лютого 2016 р. у Чернігівській обласній універсальній бібліотеці імені В. Г. Короленка історик і краєзнавець Віктор Моренець, який родом з Прилук, представив свої нові книги про Українську революцію 1917–1921 років: «Сім спогадів визвольної війни» та перший том книги «Подєбрадський полк Армії УНР» у співавторстві з Романом Ковалем.
Історик, демонструючи документи майже столітньої давнини, порівняв події, які мали місце у той час і які відбуваються нині. Тоді Росія не могла собі допустити, аби наша держава стала вільною та незалежною від Кремля, так і зараз – войовничо-загарбницькі плани реалізує на теренах України.
У книзі «Подєбрадський полк» зібрано 1000 біографій та світлин борців за Українську державу». Віктор Моренець продемонстрував присутнім низку унікальних архівних документів та світлин про діяльність Українського Вільного Університету в Празі та Української Господарської Академії в Подєбрадах (Чехословачинна).
У книгах висвітлюється значення боротьби за визволення Української держави таких рухів, як Українські січові стрільці, Богданівський та Гордієнківський полки військ Центральної Ради, 1-а Сіра, 1-а Запорозька, 2-а Волинська, 3-а Залізна, 4-а Київська, 5-а Херсонська та 1-а Кулеметна дивізія Армії УНР, Галицька армія, Вільне козацтво, повстансько-партизанський рух, Запорозька Січ Юхима Божка, Окремий чорноморський коша військ Директорії, Легія українських націоналістів, УВО, ОУН, Карпатська Січ та дивізія «Галичина».
Головний бібліотекар відділу документів із суспільних та гуманітарних наук Валентина Куценко нагадала, що це вже не перша зустріч з Вікторем Моренцем у бібліотеці. Вона привернула увагу до книжкової виставки «За Україну, за її волю» з творами прилуцького історика, виданими раніше й подарованими головній бібліотеці Чернігівщини.
Представляючи нові видання, В. Моренець наголосив, що якби суспільство знало свою історію, насамперед про Українську революцію 1917–1921 рр. та тогочасну війну з російсько-більшовицьким загарбником, то нинішньої російської агресії могло б не бути. Саме це знання минулого ще за кілька років до 2014-го підказало йому, що напад Росії на Україну був неминучий. Ворог, його стратегія і тактика, підступність і нелюдська жорстокість, як наочно показує історія і сьогодення, ані трохи не змінився. І рецепти української перемоги залишилися ті ж самі. Головне, засвоїти уроки історії…
Віктор Моренець підкреслив, що в книзі «Сім спогадів визвольної війни» її автори, військовослужбовці Армії УНР та інших українських формувань, є уродженцями Чернігівщини або були з нею пов’язані. А в першому томі енциклопедії «Подєбрадський полк» Армії УНР», що містить 400 біографій українських вояків, які боролися за незалежність Вітчизни, кожний десятий – уродженець з Чернігівщини. Історія повторюється – наші земляки активно й героїчно воюють з сучасним російським агресором.
Інформацію про українських героїв часів Української революції дослідники знайшли у архівному фонді Української господарчої академії у місті Подєбради тодішньої Чехословаччини, де вони навчалися в еміграції в 1922–1935 рр. Ці документи зберігаються в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України. Останні два томи енциклопедії побачить світ до кінця цього року.
Історик продемонстрував учасникам заходу чисельні документи і світлини наших земляків – борців за волю України, наочно довівши, що комуністичний режим приховав від кількох наступних поколінь цілу епоху української історії.
− Над книгою «Подєбрадський полк» я почав працювати під час Революції гідності. Вже тоді в мене було відчуття, що війна з Росією неминуча, − наголосив Віктор Моренець. − На кожній війні, як відомо, є невідомі жертви. У нас зараз декілька сотень не ідентифікованих тіл загиблих героїв, а тут, у київському архіві лежать 1200 справ людей, які загинули під час війни українського народу проти московських окупантів у 1917—1920 роках. На жаль, про цих людей ніхто нічого не знав, тому я вирішив оприлюднити історії їхньої боротьби. Українці мають знати імена героїв, які боролись за Україну.
Людмила Линюк, заступник директора з наукової роботи Чернігівського обласного історичного музею імені Василя Тарновського, високо оцінила велику подвижницьку роботу прилуцького дослідника для відновлення нашої справжньої історії. Відмітила, що результати його наукових розвідок надзвичайно важливі також і для оновлення експозицій історичних музеїв Чернігівщини.
Від імені і за дорученням Володимира В’ятровича, голови Українського інституту національної пам’яті, представник Інституту в області Сергій Бутко подякував Віктору Моренцю за вагомий внесок у дослідженні ще маловідомих сторінок нашої непростої й героїчної історії.
Він нагадав, що 22 січня ц.р. Президент України видав указ «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917–1921 років», який дає нові можливості для інтенсифікації дослідницької та інформаційно-просвітницької роботи, увічнення пам’яті про події і постаті Української революції в кожному місті і селі.
Почесний голова Чернігівського обласного об’єднання «Просвіта» імені Тараса Шевченка, радник голови Чернігівської облдержадміністрації Василь Чепурний наголосив, що знання минулого і засвоєння уроків історії убереже нас від помилок і поразок, приведе до безумовної української перемоги. Але для цього необхідно, аби самі українці усвідомили цю величезну місію для майбутнього України.
Сергій Горобець. Фото та відео sknews.net