У Чорнобильській зоні відчуження вшанували пам'ять ліквідаторів аварії на ЧАЕС

14 грудня у Чорнобильській зоні відчуження віддали шану ліквідаторам аварії на ЧАЕС та передали допомогу від партнерів.
Разом із Головою Комітету Верховна Рада України з питань екологічної політики та природокористування Олегом Бондаренком, головою Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Григорієм Іщенком, представниками Представництва Європейського Союзу в Україні поклали квіти до Стіни пам'яті, де викарбувані імена загиблих у катастрофі, та до пам’ятника «Тим, хто врятував світ».
Особливість останнього у тому, що він зведений не професійними архітекторами, а пожежниками чорнобильської пожежної частини.
Чорнобиль не просто пам’ятає про події 1986 року. На підприємствах зони відчуження сьогодні працює майже 400 осіб, які були учасниками ліквідації аварії – це близько 10% персоналу. Безпосередньо на ЧАЕС наразі працює 226 ліквідаторів.
Разом з Представництвом ЄС в Україні у межах проєкту ЄС з відновлення зони відчуження передали підприємствам ДАЗВ понад 500 ноутбуків, а також іншу техніку, замість тієї, яка була втрачена під час окупації Чорнобильської зони відчуження у 2022 році. Крім того, обговорили проєкти вдосконалення фізичного захисту об’єктів, що реалізуються спільно з Департаментом енергетики США та профільними лабораторіями.
Попри війну, Чорнобильська зона розвивається. У 2025 році заплановано продовження проєктів радіаційної безпеки з Єврокомісією та іншими ключовими партнерами.
Нещодавно країни-вкладники Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля анонсували додаткову підтримку в розмірі близько 7 млн доларів на підтримку проєктів безпеки в зоні відчуження та вирішення завдань із Об'єктом «Укриття».
Чорнобильська АЕС є особливою сторінкою нашої історії. Вона є живим нагадуванням про те, що Україна відіграє надважливу роль у безпеці всього континенту і донині.
Окрім того, в селі Черевач хвилиною мовчання вшанували пам’ять 39 працівників підприємств ДАЗВ, які загинули під час російсько-української війни. Серед них – як військові, так і цивільні.
Відомчими відзнаками від Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та ДАЗВ нагородили 28 працівників зони відчуження.
— Ми вдячні кожному з вас за багаторічну відданість роботі у зоні відчуження, за внесок у подолання наслідків катастрофи, гарантування ядерної й радіаційної безпеки. Ваша праця залишається фундаментом захисту нашої країни, навіть у цей складний час, — зазначила очільниця Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.
Перепустка пожежника Володимира Правика, яка була при ньому 26 квітня 1986 року, під час гасіння пожежі на Чорнобильській АЕС, зберігається у спеціальному захисному кубі в Музеї цивільного захисту “Зірка Полин” у Чорнобилі.
Навіть сьогодні він залишається радіаційно небезпечним. Над кубом розташовано монітор, на якому можна спостерігати високі показники випромінювання навіть через 38 років після катастрофи. Володимир Правик помер 11 травня 1986 року під час лікування – незадовго після свого останнього виїзду на виклик.
Заступник начальника електричного цеху ЧАЕС Олександр Лелеченко власноруч відкачав легкозаймисті речовини з 7-ї та 8-ї турбін. Тричі заходив в електролізерну, щоб відключити подачу водню до аварійних генераторів. Перебуваючи у високоактивній воді, він намагався дати напругу на живильні насоси. Після госпіталізації, отримавши медичну допомогу, Олександр знову повернувся на станцію для боротьби з наслідками аварії. Його отримана доза радіації виявилася несумісною із життям.
У ніч катастрофи першою жертвою аварії став Валерій Ходемчук, старший оператор головного циркуляційного насоса 4-го енергоблока реакторного цеху ЧАЕС. Під час вибуху він перебував на робочому місці поблизу головних циркуляційних насосів. Його тіло так і не було знайдено – він похований під завалами 4-го енергоблока.
Таких історій мужності та самопожертви – сотні тисяч. У ліквідації наслідків аварії брали участь близько 600 тисяч людей. Вони вийшли на свої робочі зміни і врятували континент ціною власного здоров’я, а іноді й життя.
14 грудня Україна та світ вшановує учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?