Дуже пощастить водієві, якщо 100 кілометрів автомобільного шляху територіального значення Т-2514, який проходить через колишній Ніжинський, Борзнянський та Бахмацький райони Чернігівської області, вдасться подолати за три години. Більшість відрізків нагадують напрямки з вибоїнами, а не те, що колись було асфальтованою дорогою. Впродовж років у Плисківській громаді небайдужі активісти та влада боролись за ремонт найбільш проблемної ділянки – Плиски-Велика Загорівка, але отримували традиційну відповідь – немає коштів. Втім, нещодавно вдалося знайти вихід із глухого кута й зробити дорогу придатною для руху автотранспорту. Коштами скинулись аграрії, а дорогу відремонтував підрядник.
Таких убитих доріг на Чернігівщині вистачає, одначе на за кожну з них борються так, як тут. Активні мешканці Плисківської громади не раз проводили публічні акції з фіксацією порушень, балансоутримувач в результаті отримував приписи, платив мізерні штрафи, проте дорога залишалась і надалі не відремонтованою. Найбільш проблемною ділянкою залишалась ділянка між центром громади та Великою Загорівкою. Це – так званий борзнянський напрямок, який веде прямо до міжнародної траси – Кіпті-Глухів.
І ось нещодавно трапилося диво – дорогу відремонтували! Втім, за цим дивом стоїть кропітка робота й організаторська праця.
Після чергового листа з відмовою у громаді вирішили їхати на прийом до начальника Служби відновлення Романа Сміяненка.
Після позитивної відповіді зі Служби відновлення приїхав інженер, який прорахував скільки асфальту потрібно для ремонту аварійної ділянки.
Гроші на закупівлю асфальту давали агрокомпанії. В бухгалтерії сільської ради вирахували пропорційну участь кожного аграрія, який працює на території громади, – загалом 21 землекористувач.
Були й такі, що відмовились платити, їх четверо. Це – ТОВ «Великозагорівське» (обробляє понад 800 га), ФГ «Білявська» (150 га) та ФГ «Плисківське» з Миколою Ілляшенком – місцевим депутатом і головою земельної комісії (понад 360 гектарів).
А ось деякі аграрії навпаки закривали додаткові нестачі.
Роботи виконувало підприємство «Автострада». Асфальт шукали, де дешевше. З контактами допоміг голова Ніжинської РДА Григорій Ковтун. Завдяки ціні вдалося суттєво зекономити – якщо бути точним, то це майже 70 тонн асфальту.
Загалом 16 кілометрів шляху відремонтували за 1,2 мільйона гривень. На все про все пішло 9 днів. Інвестори зробленим залишились не просто задоволені, а готові за таким самим принципом фінансувати ремонт інших проблемних ділянок. Так, влітку в громаді планують полатати дорогу з Плисок до Сиволожа, туди також піде 250 тонн асфальту.
1,2 мільйона гривень за 16 кілометрів шляху – це не великі кошти. У громаді кажуть, що змогли б і самі тягнути такі ремонти, от тільки законодавство не дозволяє використовувати бюджетні гроші не за цільовим призначенням. Разом із тим дякують всім небайдужим мешканцям, які всі ці роки боролись за ремонт дороги, й особливо дякують аграріям, які у важкий час для держави не залишились осторонь, а простягнули руку допомоги й зробили дорогу для себе та людей.
Віталій Назаренко, фото автора
Головне фото: Так все починалося