За два місяці Галина Пилипівна з Чернігова святкуватиме ювілей. Жінці виповниться 90 років. Подарунків на день народження вона вже давно не отримувала, адже рідних, на жаль, не лишилось. Найближчим для неї був чоловік та її улюблені собаки.
Два місяці жінка перебувала у лікарні, а тому потребує дороговартісного лікування. Їй доводиться витрачати чималі суми на медикаменти. Але найбільше грошей іде на оплату комунальних послуг. Платіжки за минулий місяць не просто здивували. А пенсії вистачає на ліки та основні продукти харчування. Тож недавно написала листа керівництву Чернігівської міської влади, аби їй допомогли придбати безкоштовно лічильник на споживання води. Але там, як не дивно, 90-річній жінці відмовили через відсутність коштів. Далі про перебіг події — у відео з коментарем «Чернігівводоканалу».
Автор Лілія МЕЛЬНИК
КОМЕНТАР Інформаційної служби КП «Чернігівводоканал»
На жаль, субсидії від держави не 100-відсотково покривають витрати з оплати комунальних послуг, адже на рівні Уряду було введене таке поняття, як «соціальна норма споживання». Через це виникла суттєва різниця між соціальною нормою, на яку держава нараховує субсидію, та нормою фактичного споживання, встановленою органами місцевого самоврядування.
Тобто, на сьогодні частина вартості комунальних послуг просто не відшкодовується субсидіями. Різницю змушені сплачувати соціально незахищені верстви населення, які не мають для цього зайвих коштів. У більшості випадків така ситуація призводить до виникнення заборгованості, що накопичується.
З метою тотальної економії, Урядом було введно таке поняття, як «соціальна норма споживання». Якщо говорити про холодне водопостачання та водовідведення, то на сьогодні соціальні норми, що діють в країні та норми споживання, прийняті в Чернігові – суттєво різняться:
Фактично, в Чернігові на одного абонента, який споживає послугу холодного водопостачання, по діючим в місті нормам нараховується плата за холодну воду та водовідведення (з урахуванням 350 днів/рік гарячого водопостачання) в сумі 121,35 грн. Але субсидія нараховується лише на суму, нараховану за соціальною нормою – 53,72 грн. Тобто, на різницю в сумі 67,63 грн. субсидія не нараховується.
Наголосимо, що норми, встановлені місцевим самоврядуванням, перевищують соціальні норми, встановлені Урядом по всіх регіонах України. Через велику кількість скарг від населення на те, що левова частина вартості комунальних послуг через різницю між соціальною та фактичною норми споживання не покривається субсидією, 11 листопада 2016 р. була прийнята Постанова № 803 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 і від 23 серпня 2016 р. № 534».
Зокрема Постановою №803 встановлюється, що в разі затвердження органами місцевого самоврядування норм споживання холодного та гарячого водопостачання і водовідведення, що перевищують соціальні нормативи, компенсація додаткових витрат отримувачам житлових субсидій, у разі відсутності квартирних приладів обліку холодної та гарячої води здійснюватиметься за рахунок відповідних місцевих бюджетів. Фактично, Уряд таким чином переклав частину витрат з виплати субсидій з себе на органи місцевого самоврядування.
Як підрахували в Чернігові, виконання цієї Постанови стане міському бюджету тільки для відшкодування послуг КП «Чернігівводоканал» у суму понад 2 млн. грн. щомісяця! Зменшити фактичну норму споживання місцеве самоврядування також не має можливості, адже норми затверджуються виконкомом Чернігівської міської ради на підставі розрахунків, проведених спеціалізованим державним інститутом.
Враховуючи той факт, що дія Постанови №803 – компенсація додаткових витрат за рахунок відповідних місцевих бюджетів, здійснюватиметься отримувачам житлових субсидій лише у разі відсутності квартирних приладів обліку холодної та гарячої води, керівництво КП «Чернігівводоканал» запропонувало не виплачувати щомісячну компенсацію соціально незахищеним верствам населення (адже, як запевняють спеціалісти з міськради, бюджет міста не потягне таке навантаження), а започаткувати в місті Програму встановлення лічильників гарячої/холодної води соціально незахищеним верствам населення за рахунок міського бюджету.
Вигода від прийняття такої програми потрійна:
* по-перше, міська влада виконає вимоги Постанови №803;
* по-друге, кошти міського бюджету будуть направлені не на «проїдання», а на енергоефективні заходи, яких не так вже й багато започатковується Чернігівською міською радою;
* по-третє, прийняття такої Програми – реальний захід, спрямований на соціальний захист незахищених верств населення нашого міста.
Чи запрацює у 2017 році така соціальна ініціатива від міської влади – залежатиме виключно від рішень депутатів та їхнього розуміння важливості цього питання для жителів Чернігова.