20 млн з Ощадбанку: всі деталі скандалу з нардепом-олігархом

САП повідомила про розслідування заволодіння одним з народних депутатів $ 20 млн Ощадбанку. За даними слідства, в 2013 році нардеп організував під приводом отримання кредиту «заволодіння коштами».

«Затримано 10 осіб, їм повідомляється про підозру і готується клопотання про застосування заходів», — повідомляється в офіційному релізі САП. І хоча ім'я нардепа названо не було, все ж вдалося дізнатися, що мова про нардепа від «Волі народу» Станіслава Березкіна, у минулому — аграрного олігарха з Кропивницького. Вчора ж був затриманий його син Максим.

Хто такий Березкін

У минулому Станіслав Березкін — один з найбагатших аграріїв України (профіль — виробництво соняшникової олії, жирів і маргаринів). У рейтингу Forbes за 2015 рік він, наприклад, займав 30-е місце з $ 139 млн активів, а в 2014-му оборот його тодішньої групи компаній «Креатив» становив понад 5,5 млрд грн. Березкін мав неабиякий вплив у своїй сфері: в червні 2009 року на відкритті нового заводу нардепа брала участь тодішній прем'єр Юлія Тимошенко (вона ж натиснула символічну кнопку «Пуск»). Від її ж політсили в 2011 році Березкін пройшов до парламенту (був 178-м номером у списку БЮТ), втім, вже через два тижні вийшов з фракції і приєднався до Партії регіонів. У нинішнє скликання він пройшов вже як мажоритарний депутат по рідному округу №100 в Кропивницького. До речі, одним з його помічників в парламенті є екс-регіонал Іван Вернидубов, що вважався представником «ідеологічного» крила з попередньої влади.

Судячи з декларації Березкіна, він до цих пір залишається одним з найбільш ресурсних депутатів-мажоритарників. У його володінні, крім двох квартир в Кропивницького (136 і 45 кв. м, обидві зареєстровані на дружину Ірину), житлового будинку (376 кв. м, також числиться на Ірині Березкіній), двох машино-місць і двох гаражів, ще й 15 земельних ділянок загальною площею 590 га (правда, в оренді), плавальний басейн і спорткомплекс (вказано, що обидва об'єкти не прийняті в експлуатацію — ними також володіє дружина нардепа). Також Березкін задекларував колекцію годинників (Breitling, Cartie, Corum, Chopard, Van Cleef and Arpels), ювелірних виробів (Chopard, Pasquale Bruni, Chanel), три ікони. У власності Березкіна також є й інші предмети розкоші: рояль Yamaha, кілька мисливських карабінів/рушниць і телевізор марки Bang & Olufsen (преміальна датська компанія, ціна на ТВ з великою діагоналлю від 300 тис. до 800 тис. грн). А ще два авто Mercedes 2007 і 2012 років і Volvo 2003 року.

Але головний актив нардепа — компанії, якими він володіє. За кордоном зареєстровано п'ять юридичних осіб (у т. ч. на Кіпрі, Британських Віргінських Островах). Дружина володіє акціями компаній «Хайрок» і «Хайрок Трейд», а також «Фермерським господарством Березкіної». На рахунках в Ощадбанку станом на 2017 рік у Березкіна понад 100 тис. грн, € 1,5 тис. (плюс ще близько 400 тис. — в інших банках), крім того, задекларовано $ 440 тис., € 146 тис. і 200 тис. грн готівкою. Також Березкін декларує заборгованість перед кількома організаціями ( «ВІП Авіа Груп» — 350 тис. грн, «Грінстоун Менеджмент» — понад 1,8 млн грн, «Альфа» — 300 тис. грн).

У чому звинувачується

Березкіна звинувачують у заволодінні $ 20 млн через підконтрольне йому підприємство (мова про «Креативе») в 2013 році. За версією слідства, він використовував гроші для покупки корпоративних прав одного з підприємств на узбережжі Чорного моря, але розміру забезпечення для кредиту було недостатньо, тому фігуранти справи разом з працівниками Ощадбанку, «яких залучили до злочину», уклали договір нібито на поставку товару (насіння соняшнику). В якості забезпечення кредиту використовувалося право вимоги на більш ніж $ 100 млн, отримані в результаті кошти вивели в іноземні банки (на рахунки компаній в Беліз і Швейцарію), щоб після використовувати для покупки корпоративних прав чорноморського підприємства. «Права потім розподілили між сином, дочкою народного депутата і його колишнім бізнес-партнером», — наголошується в релізі САП.

За деякими даними, у справі вже затримано сина нардепа, Максима Березкіна, заступника голови правління Ощадбанку Ірину Земцову, ряд співробітників Кропивницького управління Ощадбанку. Останній факт, втім, в самому Ощадбанку спростовують: «Детективи НАБУ отримали висновок Держаудитслужби, що встановила відсутність порушення з боку банку за операціями, які призвели до заподіяння шкоди банку, — повідомив Ощадбанк в окремому релізі. — За результатами перевірки заходів впливу до банку і його співробітникам не застосовували».

Фінансовий аналітик Олексій Кущ пояснив журналістам: мова йде про схему, яку активно застосовували в фінсистемі. «Мова про шахрайство з підміною цільового використання кредиту: коли банк може дати кредит, скажімо, тільки під покупку насіння, а не під нерухомість, кошти залучаються, потім прокручуються через закордонні« прокладки »і заводяться назад — на них купуються корпоративні права компаній, які володіють нерухомістю. Але ця схема ще не сама «важка», — пояснив Кущ. - Набагато гірше другий варіант: небажання передавати на користь банку кредитну заставу: якщо немає бажання передавати банку, скажімо, ліквідні об'єкти нерухомості, застосовують підставні компанії, які також беруть кредит на ті ж насіння соняшнику і не повертають кошти. При цьому в заставі виявляються права вимоги за угодою, і застава значно менш ліквідна, ніж нерухомість, яку в підсумку купили».

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?