17 вересня 1939 р. нападом на Польщу в Другу світову війну на боці нацистського Третього Райху вступив Радянський Союз.
17 вересня 1939-го, віроломно і без оголошення війни, відповідно до домовленостей із Гітлером, на територію Польської держави зі сходу увійшли радянські війська (так званий «визвольний похід у Західній Україні та Західній Білорусії»), порушивши договір 1932-го про ненапад. Того ж дня ними були зайняті Тернопіль та Рівне, наступного – Коломия, Станіславів (Івано-Франківськ) та Луцьк.
З перших днів вересня в СРСР проводилась прихована мобілізація, для прикриття якої 7 вересня розпочалися «Великі навчальні збори». Війська таємно концентрувалися поблизу кордонів. 14 вересня радянське керівництво поінформувало Німеччину про готовність Червоної армії до початку військових дій. На що наступного дня отримало вітальну телеграму з Берліну.
Армія вторгнення налічувала понад 600 тисяч військових, 4700 танків, 3300 літаків. Наступ розпочався о 5:00 17 вересня за повної відсутності скільки-небудь значимих військових угрупувань поляків, оскільки основні сили Польщі вели боротьбу з Німеччиною. Більше того, міністр оборони Польщі наказав військам відступати найкоротшими шляхами у напрямку Румунії і Угорщини, не вступаючи в бій з радянськими частинами. Однак СРСР не залишав полякам шансів на врятування.
Військові дії відбувалися у повній співпраці Вермахту і Червоної армії. Агресори обмінювалися інформацією про дислокацію польського війська на Прикарпатті та планували спільні операції для його знищення. Неодноразово полякам доводилося водночас відбивати удари з обох фронтів.
До 20 вересня Львів був оточений нацистами, а 22 – до міста підійшли підрозділи Червоної армії, які допомогли Вермахту добити оборонців.
22 вересня 1939 р. відбувся спільний радянсько-німецький військовий парад Вермахту (19-й корпус генерала Г. Гудеріана) та Червоної армії (5-й корпус генерала В. Чушкова) у Бресті. 24 вересня радянські й німецькі війська здійснили спільну операцію з оточення польських з’єднань під Замостям. 28 вересня впала Варшава. Територіальний поділ Польщі між СРСР і Німеччиною був завершений 28 вересня 1939 р. підписанням договору про дружбу і кордон.
Втрати сторін на радянсько-польському фронті становили приблизно 3500 осіб у Польші (а також 450 тисяч полонених) та 795 – у СРСР. Навесні 1940-го були розстріляні понад 15 тисяч військовополонених поляків.
Сергій ГОРОБЕЦЬ, Український інститут національної пам’яті