12 липня (за іншими даними – 12 серпня) 1581 року побачила світ «Острозька Біблія» Івана Федорова.
Надрукована впродовж 1580—1581 років за кошти князя Василя-Костянтина Острозького, у спеціально організованій друкарні. Для друкування був запрошений український першодрукар Іван Федоров (Федорович), який вперше в світі застосував шість видів типографських шрифтів. Передмову написав Василь-Костянтин Острозький. Видання також містило віршовану передмову ректора Острозької академії Григорія Смотрицького і коротку післямову Івана Федорова.
«Острозька Біблія» – перше повне видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою. Книга налічувала 628 аркушів і була гарно ілюстрована численними заставками. Текст звірявся та узгоджувався за різними списками, впродовж кількох років його редагували та доповнювали члени літературно-наукового гуртка (крім Григорія Смотрицького та Івана Федорова, до нього входили Тимофій Михайлович, Діонісій Палеолог та інші).
Видання відіграло важливу роль у протидії наступу католицької церкви на православ’я.
Наклад «Острозької Біблії» становив приблизно 1500—2000 примірників – фантастичну для тих часів цифру. До нашу часу дійшли понад 250 (в Україні – 70).
Це останнє відоме видання Івана Федорова.
Підготував Сергій ГОРОБЕЦЬ,
Український інститут національної пам’яті, спеціально для видання sknews.net
На першому фото lodb.org.ua: Острозька Біблія