Кінець світу від СО2 відміняється!

ЕкологіяЧули новину? Світ відмовляється від викопного палива, яке дає 80 % необхідної енергії. Це врятує цивілізацію від викидів СО2 в атмосферу. Залишається навчитися використовувати альтернативну енергію.

Що робити в першу чергу?

Перші кроки у скороченні шкідливих викидів СО2:

  • здійснити перехід від двигунів внутрішнього згоряння до двигунів на альтернативних джерелах енергії;
  • припинити промислове використання викопного палива як джерела енергії;
  • на муніципальному рівні запровадити альтернативні системи централізованого тепло- та електропостачання.

Світовий банк, наприклад, тепер фінансує в основному альтернативну енергетику і обмежує вугільні проекти.

Світ давно вже це робить

У сфері законодавства. В Європі спільне законодавство містить єдині вимоги до захисту якості повітря та озонового шару. Країни-порушники можуть бути покарані. Свого часу постановою Міністрів навколишнього середовища країн ЄС Австрію примусили зменшити викиди шкідливих газів на 13 %.

Сьогодні Цюріх має найкращі результати з обмеження викидів транспорту серед 23-х європейських міст, які дослідили вчені. Найгірший стан у Люксембурзі, Лісабоні, Любліні, Мадриді, Римі, Глазго.

У сфері фінансів:

  • підтримка скорочення викидів СО2 найпотужнішими банками – Світовим, Європейським інвестиційним, Європейським Банком реконструкції та розвитку;
  • впровадження у 98 країнах світу «зеленого тарифу»;
  • у державах з приватним виробництвом електроенергії введений штраф для тих продавців струму, хто не купує визначеної кількості енергії з альтернативних джерел;
  • гранти для виробників чистої енергії;
  • дотації, наприклад, у Німеччині;
  • фіксовані надбавки за виробництво енергії з відновлюваних джерел (Іспанія).

В муніципальному управлінні. Починаючи з 2008 р. працює ініціатива Євросоюзу – «Угода мерів». У списку є муніципальні громади не тільки країн Європи. Міста-підписанти мають скоротити викиди парникових газів до 2020 року на 20 %.

До вирішення проблеми екологічно чистої енергетики на побутовому рівні активно залучається громадськість. До прикладу, Копенгаген, Стокгольм, Гамбург – міста, в яких п’ята частина жителів ходить на роботу пішки. І не через вартість транспорту, а з бажання зберегти чистоту повітря.

Такі всесвітньо відомі еко-міста, як Масдар в ОАЕ, Донгтан в Китаї, Острів Скарбів (Treasure Island) в США, Зейдас (Arup) в Голландії, Логроно Монтекорво (Logrono Montecorvo) в Іспанії, Фудзісава в Японії стали майданчиками інноваційних енергозберігаючих технологій. За розрахунками економістів, еко-архітектура років через 10 буде найприбутковішим бізнесом.

У сфері науки. Єврокомісія створила Спільний дослідницький центр з проблеми викидів СО2. Він надає наукову і технічну підтримку містам, які підписали «Угоду мерів».

Провідні вчені світу отримали замовлення на детальне дослідження майбутнього з нульовим викидом вуглецю. Державне заохочення науковців дає свої результати. На європейських електростанціях, наприклад, розроблені складні хімічні технології поглинання вуглецю.

Як це відбувається у нас?

Україна – одна зі 144 країн світу, які проголосили альтернативну «зелену» енергетику пріоритетом політики задля збереження навколишнього середовища.

Який в України потенціал?

Європейське енергетичне співтовариство у грудні 2010 р. прийняло Україну до своїх лав. Вона зобов’язалась підтримувати розвиток альтернативної енергетики задля зменшення викидів СО2 в атмосферу.

Потенціал енергозбереження у нас великий. Вчені Інституту загальної енергетики Національної академії наук України оцінюють його на рівні 42-48 %. За розрахунками експертів, показники економії паливних та енергетичних ресурсів у промисловості можуть сягнути 38 %, а в комунальній сфері – 30 %.

Як держава це регулює?

  • впроваджується з 2014 р. Директива Європарламенту та Ради 2009/28/ЄС;
  • запрограмовані зміни до 2020 р. Національним планом дій з відновлюваної енергетики;
  • встановлено секторальні цілі по всіх видах чистої енергії;
  • введено загальнодержавну статистичну звітність з цього напрямку;
  • розпочато Програму державної підтримки населення під час переходу на альтернативне опалення;
  • діють галузеві енергетичні асоціації з проблем альтернативних видів енергетики.

Яким чином фінансується?

У виробництво енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії на 2010—2015 рр. державною цільовою Програмою було заплановано вкласти 34З,42 млрд грн. В тому числі з державного бюджету передбачалося виділити 5,11 млрд грн, з місцевих бюджетів – 15 млрд грн, з інших джерел – 323,31 млрд грн.

Допомагають Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк. Серед інвестиційних проектів – зменшення споживання природного газу в 2015—2020 рр. у Вінниці, Дніпропетровську, Івано-Франківську, Кам’янець-Подільському, Кривому Розі, Миколаєві, Харкові, Херсоні, Хмельницькому.

Мають такий досвід фінансової підтримки Бориспіль, Дрогобич, Івано-Франківськ, Калуш, Коломия, Кременчук, Нова Каховка, Новоград-Волинський, Одеса, Черкаси, Чернігів.

Чи є науковий потенціал? В Україні з метою науково-технічного супроводу альтернативної енергетики створено профільні інститути та факультети і кафедри у провідних вищих навчальних закладах. Сучасні дослідники та розробники мають що запропонувати українським споживачам альтернативної енергетики. Їхня продукція конкурентоспроможна, почасти дешевша за іноземну.

Які можливості у міських громад? Станом на квітень 2015 р. в Україні нараховувалось 74 міста-підписанти програми Єврокомісії «Угода мерів». Більшість з них має План дій зі сталого енергетичного розвитку задля покращення екології. Він включає модернізацію житлових, бюджетних будівель, їхнього інженерного обладнання, міського транспорту, промислових та комунальних підприємств, системи міського освітлення тощо.

Міста-підписанти «Угоди мерів» отримують консультативну, фінансову, технічну допомогу. Український офіс-філія «Угоди мерів» знаходиться у Львові. Одними з перших в Україні у 2008—2009 рр. учасниками цього європейського проекту стали Кам’янець-Подільський, Вознесенськ, Долина, Жмеринка, Ковель, Луцьк, Львів, Первомайськ, Прилуки, Славутич.

Наші велосипедні генії

Те, що наша держава має великі можливості зі зниження СО2, доводять і прості українці. Унікальний електровелосипед днями був продемонстрований групою ентузіастів з Дніпропетровська. Він здатен проїхати 100 км без підзарядки зі швидкістю 60 км/год. Крім звичайної розетки, велосипед живиться ще й на поворотах та від спуску з гори.

Наталія Висіканець, місцевий координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?